Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3268084
    • Do końca roku: 246 dni
    • Do wakacji: 53 dni

Jubileusz 25-cio lecia nadania naszej szkole imienia Janusza Korczaka



5 czerwca 2004 roku w naszej szkole odbył się uroczysty jubileusz. 25 lat temu szkoła nasza otrzymała imię Janusza Korczaka. Imię patrona wybierali uczniowie w rozpisanej w tym celu ankiecie. Było to 3 czerwca 1979 roku.

Jubileuszowi nadaliśmy najwyższą rangę i starannie przygotowywaliśmy się do obchodów już od zimy, kiedy to w parafialnej gazetce „Gotów” szkoła apelowała o udostępnienie pamiątek szkolnych oraz o pisanie wspomnień przez naszych byłych uczniów i nauczycieli.

Podjęliśmy niecodzienne inicjatywy, aby uświetnić obchody jubileuszu: pod redakcją Katarzyny Krakowiak powstała jubileuszowa publikacja o naszej szkole, zawierająca historię szkoły, artykuł o Patronie, prace plastyczne i literackie naszych uczniów poświęcone Korczakowi, wspomnienia absolwentów i byłych nauczycieli oraz wiele zdjęć, niektóre o wartości historycznej. Koleżanki Barbara Nowak i Lidia Ryczan przygotowały listę absolwentów szkoły z 25 lat na potrzeby tej publikacji, a Krzysztof Grochal zaprojektował logo imprezy, które od tej pory widnieje na nowej pieczęci naszej szkoły.

Zorganizowane zostały również trzy wystawy:

- Halina Antosz zgromadziła z pomocą Małopolskiego Towarzystwa Korczakowskiego wiele zdjęć i pamiątek, mających związek z naszym Patronem;

- Renata Sawicka – Kot, Grażyna Góral i Elżbieta Mzyk przygotowały wystawę „Wspomnień czar”, na której zostały zaprezentowane stare dokumenty, świadectwa szkolne (niektóre z czasów wojny w języku niemieckim), dyplomy, nagrody książkowe naszych byłych uczniów;

- Bożena Galus przedstawiła historię i dorobek tanecznego zespołu „Tęcza”, który z przerwami liczy sobie tyle lat, co nasza szkoła. Wszystkie trzy wystawy miały niezwykle staranną i atrakcyjną oprawę plastyczną.

Sabina Grochal wraz z mężem Krzysztofem przygotowali prezentację zdjęć na płytce CD, obejmującą 200 zdjęć, pogrupowanych tematycznie – zdjęcia grupowe z wychowawcami, imprezy szkolne, wycieczki. Najstarsze zdjęcie pochodzi z wczesnych lat sześćdziesiątych.

Barbara Kawula przygotowała wspaniałą akademię okolicznościową, której motyw wiodący oparty był na fragmencie „Króla Maciusia I”. Król Maciuś obchodzi urodziny, przybywają delegacje z różnych krajów z upominkami. Tymi upominkami były tańce różnych narodów prezentowane przez zespół „Tęcza”. Pani dyrektor Jadwiga Ptasznik specjalnie na tę okazję przygotowała z maluszkami krakowiaka. Oprócz tego do króla Maciusia przybywają posłowie z propozycjami ustaw – w ten sposób dzieci przedstawiły swoje marzenia. Rolę Maciusia bardzo dobrze zagrał Dawid Pająk z klasy Vb.

Korytarze naszej szkoły zostały świątecznie udekorowane przez Bernadetę Wojcieszko pracami dzieci, a kącik Patrona ustroiła Agata Urych, która również przyczyniła się do estetycznego wystroju sal wystawowych.

Koleżanka Bożena Galus przygotowała program zabaw na festyn, a Dorota Ciuk i Krzysztof Rubiś odpowiedzialni byli za zorganizowanie rozgrywek sportowych.

Aby przyciągnąć jak najwięcej publiczności i uatrakcyjnić program festynu, zaproszono znanego aktora Jacka Chmielnika, aby prowadził „teleturniej” Kochamy polskie seriale.

Rada Rodziców również przygotowała się bardzo starannie do jubileuszu, wspomagając nas w ważnych sprawach organizacyjnych. Przede wszystkim zorganizowała loterię fantową, która miała przynieść dochód szkole. Główną nagrodą w loterii był rower. Z dużym zaangażowaniem rodzice roznosili po domach zaproszenia na Święto Szkoły wraz z „cegiełkami”, z których dochód został przeznaczony na zorganizowanie jubileuszu. Dla zaproszonych gości Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało smaczne i pięknie podane przekąski i ciasta. Rada Rodziców pomyślała również o grillu, napojach, lodach i wszystkim, co potrzebne jest do udanego festynu. Wszystkim, którzy poświęcili czas, aby pomóc szkole, serdecznie dziękujemy, a szczególnie przewodniczącej Rady Rodziców, pani Elżbiecie Michalik, która koordynowała wszystkie prace podjęte przez rodziców.



Po tych wszystkich naprawdę pracochłonnych przygotowaniach wszyscy z nadzieją i niepokojem patrzyliśmy w niebo, bo tylko dobra pogoda mogła zapewnić powodzenie naszej imprezie. Przecież wszystko miało odbywać się na powietrzu! Pani Dyrektor pożyczyła drewniany podest od strażaków z Wieliczki, a mama naszego ucznia, pani Beata Rojek, dekoratorka z Teatru im. Juliusza Słowackiego, zrobiła dla nas piękną okolicznościową dekorację.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00 mszą polową przy kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej. Celebrowali ją ksiądz dziekan Andrzej Turakiewicz, ksiądz katecheta Jarosław Kulka oraz nasz absolwent, ksiądz Rafał Buzała. Msza święta była w intencji całej społeczności szkolnej. Właśnie z początkiem mszy zaczęły gromadzić się na niebie czarne chmury, a w 15 minut później rozpętała się gwałtowna burza i ulewa. Wszyscy uciekli spod kaplicy. Przestraszone dzieci, choć nie mokły pod balkonem budynku, bały się grzmotów. Przez chwilę nie wiedzieliśmy, co robić. W końcu nauczyciele i dzieci razem uciekli do sali budynku wielofunkcyjnego, oczywiście dokładnie zmoczeni. Okazało się, że parter budynku jest zalany wodą. Na dodatek ponad domem z sąsiedztwa pojawił się dym, dały się słyszeć syreny alarmowe i rozeszła się plotka, że dom się pali. Sytuacja wydawała się beznadziejna. Po chwili jednak okazało się, że nie ma pożaru, a nasza etatowa konferansjerka, pani Bożena Galus, szybko uspokoiła zebranych i jakby nigdy nic zaczęła prowadzić imprezę.



Na początku głos zabrała pani dyrektor Jadwiga Ptasznik. Przypomniała postać Janusza Korczaka i powiedziała kilka słów o znaczeniu jubileuszu. Po tym przemówieniu wzruszające wiersze o Januszu Korczaku recytowali najlepsi nasi deklamatorzy – Michał Smęder i Kasia Pieprzyca. Następnie dzieci zaprezentowały przygotowaną wcześniej akademię. Udała się nadzwyczajnie, choć bez głównej części dekoracji. Wszyscy świetnie się bawili przy wesołych rytmach tańca hiszpańskiego, węgierskiego czardasza i tańca dyskotekowego w wykonaniu zespołu „Tęcza”. Przygotowane dialogi wzbudzały śmiech na widowni. Przedstawienie było również okazją do odśpiewania hymnu szkoły oraz zaprezentowania fragmentu prozy Janusza Korczaka w wykonaniu Karoliny Chojnackiej, zwyciężczyni przeprowadzonego wcześniej konkursu szkolnego. W pierwszych rzędach siedzieli zaproszeni goście: burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka pan Józef Duda, przewodniczący Rady Miasta pan Lech Pankiewicz, pani kierownik Wydziału Edukacji Ewa Ptasznik, prezes Małopolskiego Towarzystwa Korczakowskiego pan Józef Nowak, nasi byli nauczyciele, absolwenci i rodzice. Niestety, wielu nie przybyło z powodu pogody, burza nie pozwoliła przybyć tym, którzy wybierali się przyjść dopiero po mszy, a takich była większość.

Po akademii głos zabrał prezes Towarzystwa Korczakowskiego, pan Józef Nowak. W miłych słowach pogratulował nam swobodnej i wesołej atmosfery, doskonałego przygotowania dzieci i całej imprezy. Punktem kulminacyjnym przemówienia szanownego Gościa oraz całej uroczystości było wręczenie na ręce pani Dyrektor medalu dla szkoły w uznaniu zasług w realizowaniu pedagogicznych idei Janusza Korczaka. Medal ten ma dużą rangę i rzadko jest przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Korczakowskie. Bardzo go sobie cenimy i cieszymy się, że nasze wysiłki w nauczaniu i wychowywaniu zostały dostrzeżone i docenione. A oto tekst dyplomu dolączonego do medalu:



Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka w uznaniu zasług za propagowanie i kontynuowanie nieprzemijających wartości pedagogicznych i społeczno-moralnych, realizowanych przez Janusza Korczaka przyznaje Samorządowej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Węgrzcach Wielkich

Medal Pamiątkowy im. Janusza Korczaka.

Podpisali: przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka – Jerzy Kuberski oraz przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia im. Janusz Korczaka - prof. Jadwiga Bińczycka.



Po panu Nowaku głos zabrał burmistrz Józef Duda, który pogratulował nam tego sukcesu oraz złożył życzenia na przyszłość. Następnie przemawiała była nauczycielka naszej szkoły, polonistka Halina Bryg. Wspominała lata spędzone w Węgrzcach i opowiadała zabawne anegdotki z tamtych lat. Następnie pani Dyrektor zaprosiła uczniów i zgromadzoną publiczność do wspólnej zabawy, a gości na poczęstunek oraz do zwiedzania wystaw w głównym budynku szkoły. W tym czasie pani Bożena Galus prowadziła konkursy i zabawy, a przez krótki czas pomagał jej w tym aktor Jacek Chmielnik. Okazało się, że nasza pani Bożenka, która od lat prowadzi wszystkie festyny, większe imprezy, a w Wieliczce Dzień Radości, wcale nie ustępuje zawodowemu konferansjerowi w umiejętności prowadzenia zabawy.

Na zakończenie festynu odbyło się losowanie nagród loterii fantowej. Główną nagrodę – rower – wygrała uczennica klasy III b – Karolina Wojcieszko.

Deszcz przestał padać i na boisku zgromadziły się grupki dorosłych i dzieci kupujących kiełbaski, lody, napoje. Dzieci zaczęły grać na mokrym boisku w różne gry. Niestety było już za późno, aby liczyć na większą liczbę uczestników festynu. I choć odnieśliśmy merytoryczny sukces, to pod względem finansowym musieliśmy obawiać się niepowodzenia. Ta uroczystość miała służyć nie tylko promocji szkoły w środowisku, nie tylko integracji ze społecznością lokalną, ale miała być też imprezą dochodową. Ten ostatni cel nie został w pełni osiągnięty, bo na sprzedaży książek i pamiątek nie zarobiliśmy tyle, ile się spodziewaliśmy.

Wieczorem w budynku wielofunkcyjnym miała miejsce zabawa taneczna dla dorosłych, która niespodziewanie miała bardzo dobrą frekwencję – bawiło się około 150 osób - absolwentów szkoły, mieszkańców wsi.



Chociaż pogoda zepsuła nam szyki, imprezę z całą pewnością można uznać za udaną