Janusz Korczak

Właściwie Henryk Goldszmit (1878 lub 1879 - 1942 r.), pisarz, pedagog, działacz społeczny, lekarz; pochodził z zasymilowanej rodziny żydowskiej.
Dyrektor Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Od 1919r. współorganizator zakładu dla dzieci polskich "Nasz Dom". Wykładowca w Państwowej Instytucji Pedagogiki Specjalnej i Wolnej Wszechnicy Polskiej. Stały współpracownik wielu pism np. "W Słońcu". W roku 1926 założyciel pierwszego i jedynego w swoim rodzaju czasopisma dla dzieci pt. "Mały Przegląd" - redagowanego wraz z dziećmi (ukazywało się do 1939r.). Autor popularnych pogadanek radiowych zwanych Gadaninkami Starego Doktora.
W sierpniu 1942r. - pomimo szansy opuszczenia getta, pozostał ze swymi podopiecznymi; zginął wraz z nimi wywieziony do obozu zagłady w Treblince. Janusz Korczak był prekursorem w walce o prawa dziecka.