Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3292809
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni

MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

Po raz pierwszy w tym roku odbyło się organizowane przez Małopolskie Kuratorium Oświaty i Panteon Narodowy dyktando dla uczniów klas IV-VI Po polsku o historii. Celem konkursu ortograficznego jest nie tylko dbałość o poprawną pisownię, ale również wychowanie patriotyczne i obywatelskie młodzieży.

 

 

Z naszej szkoły przystąpiło do dyktanda dziewiętnaścioro uczniów, z tego siedmioro zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego, a są to (w kolejności zajętych miejsc):

Martyna Stasiecka

Karol Ruppert

Nina Stachera

Jakub Czuła

Olga Obrzut

Mateusz Adamczyk

Paulina Satoła



Gratulujemy!

 

A oto tekst dyktanda:

Śladami wielkiej historii Polaków
W 1914 roku rozpoczęła się pierwsza wojna światowa. Dla Polaków pojawiła się wówczas szansa na odzyskanie niepodległości. Nigdy nie tracili nadziei, że to się kiedyś stanie. Już na początku wojny Józef Piłsudski utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową, która weszła w skład Legionów Polskich. Oddziały te, zorganizowane u boku Austrii, miały walczyć przeciwko Rosji. Legioniści wyróżniali się heroizmem, bohaterstwem i ofiarnością. Gdy zrozumieli, że Austriacy i Niemcy nie zamierzają przywrócić Polsce niepodległości, odmówili złożenia przysięgi na wierność ich władcom. Przyszły Naczelnik Państwa został wtedy aresztowany i osadzony przez Niemców w twierdzy w Magdeburgu.
Wojsko tworzyli także Polacy w Rosji, w okolicach Archangielska i Murmańska. Nie wszyscy wiedzą, że mieli oni swoją maskotkę: oswojoną białą niedźwiedzicę polarną o imieniu Baśka. Przybyła z wojskiem do Warszawy i w czasie defilady na placu Saskim szła na dwóch łapach i salutowała jak prawdziwy żołnierz. O historii niedźwiedzicy Baśki można do dziś wiele usłyszeć, zwiedzając twierdzę w Modlinie.