TYM RAZEM COŚ DLA DUCHA... W MROCZNYCH MURACH ŚREDNIOWIECZNEGO KLASZTORU

W piękny październikowy dzień grupa uczniów z Koła Przyjaciół Biblioteki pojechała na wycieczkę do Klasztoru Benedyktynek w Staniątkach. Jesienna aura sprawiła, że udzielił się nam nastój zadumy i spokoju panującego w murach klasztoru.

W zabytkowych pomieszczeniach staniąteckiego klasztoru znajduje się stała ekspozycja bogatych zbiorów gromadzonych od siedmiu wieków. Są to bezcenne skarby dziedzictwa kulturowego. Wśród nich kolekcje szat i sprzętów liturgicznych, mszały, rzeźby, obrazy i to co nas najbardziej interesowało- księgi rękopiśmienne oraz dokumenty (w tym bulle papieskie z XIII wieku).

Ze względów klauzurowych ekspozycję muzealną można zwiedzać w ograniczonych dniach i godzinach. Nam się udało, co widać na załączonych zdjęciach.