Odblaskowa Szkoła – spotkanie ze strażakiem

Co to znaczy OSP?

W jakiej sytuacji powinniśmy wzywać Straż Pożarną? Pod jaki numer zadzwonić?

Po co strażakowi nożyczki?

Na te i inne pytania potrafią już odpowiedzieć nasi pierwszoklasiści. 10 października, w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” wzięli bowiem udział w spotkaniu z przedstawicielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrzcach Wielkich, a ponadto absolwentem naszej szkoły – Kamilem Ojczykiem. Pan Kamil przybliżył nam tajemnice pracy strażaka. Dowiedzieliśmy się wiele o sprzętach, z których korzysta, jak na przykład – uwaga, trudne słowo! – o DEFIBRYLATORZE. Obejrzeliśmy także całą zawartość ogromnej apteczki, którą przyniósł ze sobą nasz Gość. Wiemy już, dlaczego musi być w niej porządek i po co aż tyle bandaży, wiemy do czego służy koc termiczny i „zimna woda” w opakowaniu. Pan Kamil pokazał nam również, jak należy prawidłowo przeprowadzać masaż serca (30 uciśnięć i 2 wdechy, pamiętajcie!).

Spotkanie zainteresowało nas tak bardzo, że słuchaliśmy z zapartym tchem. Choć jednak cieszymy się z wiedzy, którą z tego spotkania wynieśliśmy, mamy nadzieję, że… Nigdy się nam ona nie przyda.