JESIENNA EDUKACJA CZYTELNICZA W BIBLIOTECE

W środę 12 października uczniowie klasy II c wzięli udział w warsztatach czytelniczych „ Jak to z tą solą było czyli skąd się wzięła sól w Wieliczce”, które odbyły się Bibliotece w Węgrzcach Wielkich.

Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały legendy o cudownym pierścieniu księżnej Kingi. Dowiedziały się z niej czyją była córką, kogo poślubiła i co bardzo cennego podarowała mieszkańcom przybywając do Polski – „…potrzebują jej wszyscy, zarówno biedni jak i bogaci. Sól nadaje smaku wszelakiemu jadłu, może również służyć za lekarstwo…”. Potem dzieci chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami z wycieczki do Kopalni Soli w Wieliczce, opowiadały o wyprawie do Wielickiej Tężni Solankowej.

Na koniec poznały różne rodzaje soli i dowiedziały się jakie zalety, a jakie wady ona posiada. Na zakończenie spotkania uczestnicy zabarwili sól kolorową kredą i wykonali z niej „obrazki solne” o dowolnej tematyce.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a poznawanie swojej „małej ojczyzny” to cenna lekcja edukacyjno-regionalna.  Zajęcia wywołały uśmiech i radość na twarzach uczestników.

Na następnych zajęciach odbędziemy wirtualną podróż w poszukiwaniu zagubionych kryształów soli.