WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2013/2014!

Zaczął się nowy rok szkolny, więc i gromada zuchowa Leśne Ludki zaczęła swoją działalność. Należy do niej 12 uczniów z klas 1-3. W tym roku zmienił się skład naszej gromady. Przybyli nowi członkowie, głównie z klasy 1, ale sporo najstarszych zuchów odeszło, niektórzy zasilili szeregi drużyny harcerskiej. Nasza gromada jest podzielona na 2 szóstki: Elfy i Skrzaty. W tym roku gromadę prowadzą drużynowe Barbara Studzińska i Bernadetta Pyrkowska. Zbiórki odbywają się 2 razy w miesiącu, we wtorki o godz. 13.00 – 14. 45. Wyjątkiem są zbiórki okolicznościowe organizowane w plenerze, np. wyjście na cmentarz z okazji Wszystkich Świętych, czy ognisko, itp... Gromada współpracuje z drużyną Harcerską ZHP i biblioteką publiczną w Węgrzcach Wielkich oraz zaprasza do zabawy niezrzeszonych uczniów.

Zbiórki są dla zuchów formą spędzania wolnego czasu po zajęciach lekcyjnych, a także okazją do rozwoju duchowego, społecznego, intelektualnego i fizycznego. Zuchy – podczas zajęć organizowanych na zbiórkach- mają okazję do rozwijania nie tylko swoich umiejętności, ale także zainteresowań. Na nich poznają prawo zucha, zdobywają różne sprawności i przygotowują się do złożenia obietnicy zuchowej.

Zapowiada się kolejny ciekawy rok!

Zuchy wyruszą w daleką podróż kulturoznawczą. Będą zwiedzać ciekawe miejsca w kraju i na świecie, w których czekają ich niespodzianki, przyjemności, gry i zabawy, majsterki i radość tworzenia.

We wrześniu będą poznawać zasady zdobywania sprawności, przypomną sobie piosenkę zuchową, okrzyk gromady, ustalą kodeks zachowania, wybiorą szóstkowych. Będą się poznawać i zbudują najnowszej generacji Teleport, który w magiczny sposób teleportuje ich -po naciśnięciu guzika- w każde miejsce na Ziemi i w Kosmosie.

W październiku zuchy wybiorą się w podróż po Polsce. Będą poznawać różne polskie miasta i krainy, legendy z nimi związane, stroje regionalne, gwarę, piosenki, zwyczaje i obrzędy. Zuchy stoczą walkę poznańskich koziołków, wezmą udział w obradach sejmowych, polowaniu na rekiny, popłyną łódką po morzu i Wisłą do Krakowa, przechytrzą smoka Wawelskiego i będą uczestniczyli w tropieniu Janosika i jego bandy. Na koniec zdobędą sprawność Podróżnika.

W listopadzie zuchy wezmą udział w wyprawie rozpoznawczej „niewidzialnej ręki” i udadzą się do Miejsca Ciszy, Zadumy i Pamięci, w której będą na pobliskim cmentarzu pomagać starszym ludziom w przygotowaniu grobów na święto i palić znicze na grobach tych, którzy odeszli, szczególnie na grobach, o których inni zapomnieli. Czeka ich też wizyta na imieninach u Andrzeja, gdzie dowiedzą się od Wróżki czegoś o sobie i o swojej przyszłości.

W grudniu zuchy powędrują do Świętego Mikołaja, gdzie będą mu pomagały przygotować upominki dla innych. Poznają też różne tradycje świąteczne oraz będą nieść Światełko Betlejemskie do mieszkańców Węgrzc Wielkich.

W styczniu i lutym zuchy udadzą się w podróż do Eskimosów, gdzie będą prowadzić obserwacje meteorologiczne, poznawać eskimoskie zabawy, stoczą bitwę na śnieżki (o ile pogoda na to pozwoli), wezmą udział w konkursie na najładniejszą rzeźbę, będą tropić po śladzie grubego zwierza, zbudują igloo i rozegrają turniej sprawności eskimoskich.

W marcu zuchy wybiorą się z wizytą do Greków, by poznać starożytną Grecję, świat bogów, mity greckie, teatr, krajobrazy, niektóre tradycje i obrzędy, stroje starożytnych Greków, zabytki. Będą szukać góry Olimp, uczyć się tańca Greka Zorby i wykonają maski greckie do przedstawienia.

W kwietniu zuchy będą z wizytą u Indian, gdzie poznają niektóre wierzenia, tradycje i zwyczaje, sposób budowania tipi oraz zabawy indiańskie. Będą też uczestniczyć w uroczystym nadaniu indiańskich imion, tropić inne plemiona, polować na bizona i rzucać lassem. Nauczą się tajnych znaków i mowy migowej oraz wykonają łapacze snów i amulety. Zdobędą sprawność Indianina.

W maju zuchy będą przebywać na dworze królewskim, by poznać etykietę dworską, stroje szlacheckie, herby i taniec. Rycerze stoczą turniej rycerski, a damy dworu będą ich dopingować. Otrzymają tytuł szlachcica i szlachcianki oraz wykonają swój herb rodowy.

W czerwcu zuchy zdobędą Dziki Zachód, pomogą szeryfowi w ujęciu rabusia i w sporządzeniu listu gończego za rewolwerowcem, będą polować na mustangi. Na końcu powspominają swoje wszystkie podróże.

Czuwaj!