Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3276874
    • Do końca roku: 238 dni
    • Do wakacji: 45 dni

Uroczyście zakończyliśmy Rok Korczakowski

Rok 2012 został ustanowiony  przez Sejm  Rokiem Janusza Korczaka z uwagi na dwie ważne rocznice związane ze Starym Doktorem – 70. rocznica śmierci pedagoga oraz 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy    ul. Krochmalnej w Warszawie.

Uczniowie naszej szkoły są dumni z tak wspaniałego patrona. Od  33 lat rokrocznie uroczyście obchodzimy Dzień Patrona.  Pokolenia zmieniają się,   a nasi pedagodzy dbają o to, aby działalność tego wspaniałego Polaka pozostała na zawsze w sercach naszych wychowanków. Dlatego też postanowiliśmy  w wyjątkowy sposób zaznaczyć  nasze przywiązanie do tego wyjątkowego człowieka, dla którego dobro dziecka stanowiło wartość najwyższą wartość.

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Ta myśl przyświecała wszystkim przedsięwzięciom w naszej szkole w roku 2012. Zrealizowaliśmy wiele konkursów, w których wzięli udział niemal wszyscy uczniowie. Wśród nich znalazły się: konkurs na wiersz inspirowany życiem, działalnością i twórczością Starego Doktora, dyktando o Korczaku, wykonanie projektu o Januszu Korczaku i naszej szkole w języku angielskim przez uczniów klas czwartych, piątych            i szóstych, konkurs na album o patronie, konkurs na okładkę książek Janusza Korczaka, wykonanie prezentacji multimedialnej. Prowadziliśmy  cykliczne działania:  tydzień czytania dzieciom utworów naszego Patrona, współpracowaliśmy  z biblioteką publiczną, szkoliliśmy dzieci z zakresu pierwszej pomocy, uczniowie wykonywali pocztówki i prace plastyczne, pisali listy do swoich rodziców, zamieszczali swoje prace literackie i inne opracowania w kolejnych wydaniach szkolnej gazetki „Sztubak”. Wychowankowie naszej szkoły bawili się na balu karnawałowym  „Dzieci Świata”,  na „Wyspach szczęśliwych” w pierwszym dniu wiosny oraz prezentowali swoją twórczość na corocznym Festynie Rodzinny, w którym rodzice naszych wychowanków entuzjastycznie wzięli udział.

Oficjalne zakończenie Roku Janusza Korczaka w naszej szkole miało miejsce     11 stycznia br. Dzień ten ustanowiony został Dniem Patrona i stał się wyjątkowym świętem całej społeczności szkolnej. Niemal w każdym zakątku szkoły czuło się obecność działalności Janusza Korczaka. Zorganizowano wystawkę twórczości autora „Króla Maciusia I”, w której zaprezentowane zostały mniej i bardziej znane utwory literackie pisarza i publicysty. Pasjonaci-kolekcjonerzy wystawili swoje „skarby” i każdy uczeń mógł podziwiać zgromadzone przez nich zbiory. Na sztalugach wyeksponowano prace plastyczne nadesłane na konkurs, który znalazł zainteresowanie zarówno wśród naszych uczniów, jak i wielu szkół gminnych. Tak więc „wesołe dziecięce buzie spoglądały z rysunków” na odświętnie ubraną szkolną brać dumnych ze swego Patrona uczniów Szkoły Podstawowej w Węgrzcach Wielkich.

W części oficjalnej zaprezentowany został piękny spektakl słowno-muzyczny,                w którym znalazły się scenki z książek Janusza Korczaka, jego wiersze i złote myśli, a ponadto dużo tańca i radości w towarzystwie „dzieci z całego świata”, w role których wcielili się nasi najmłodsi wychowankowie. Ponadto w pięknych obrazach j prezentacji multimedialnej każdy uczeń zobaczył najważniejsze sceny z życia naszej szkoły oraz działalność Janusza Korczaka „w pigułce”.

Pani dyrektor Jadwiga Ptasznik wręczyła nagrody laureatom konkursów szkolnych i gminnych. Wśród nagrodzonych w konkursie literackim „Gdybym był królem” w kategorii klas I-III znaleźli się: Bartosz Dutka z klasy IIIa –                  I miejsce, Krystian Nowak z klasy IIa – II miejsce, Pola Torój z klasy IIa –                        III miejsce oraz Łukasz Zugmunt z klasy IIIb – wyróżnienie. W kategorii klas IV-VI wyróżnienia otrzymali: Patryk Czyżewski i Kamila Świostek. W konkursie plastycznym „Dzieci świata, czyli przyjaźń bez granic” w kategorii klas I-III wyróżniono prace Angeliki Ciołek z klasy 0 oraz Mateusza Piegi z klasy I.                   W kategorii klas starszych III miejsce otrzymała praca Aleksandry Szumiec uczennicy klasy V.

Niemało emocji towarzyszyło uczniom klas IV-VI w trakcie współzawodnictwa przedstawicieli każdej klasy, które przeprowadzono przy użyciu laptopów. Każdy uczestnik musiał wykonać przygotowane zadania związane z działalnością Janusza  Korczaka na czas. Zwycięzca nie tylko popisał się wiedzą, ale również sprawną obsługą komputera.

Obchody Roku Janusza Korczaka uważa się za zamknięte, ale realizacja idei tego wielkiego człowieka będzie zawsze towarzyszyć pracy wychowawczej  w naszej szkole.