Witamy po wakacjach!

Jak co roku po przerwie wakacyjnej – 27 września 2012 roku -gromada zuchowa „Leśne Ludki” rozpoczęła swoją działalność. Należy do niej 18 uczniów z klas 1-3. Gromada jest podzielona na 3 szóstki: W tym roku gromadę prowadzi drużynowa Barbara Studzińska. Zbiórki odbywają się 2 razy w miesiącu, w środy o godz. 13.00 – 14. 45. Wyjątkiem są zbiórki okolicznościowe organizowane w plenerze, np. wyjście na cmentarz z okazji Wszystkich Świętych, czy ognisko, itp... Gromada współpracuje z drużyną Harcerską ZHP i biblioteką publiczną w Węgrzcach Wielkich oraz zaprasza do zabawy niezrzeszonych uczniów.

Zbiórki są dla zuchów formą spędzania wolnego czasu po zajęciach lekcyjnych, a także okazją do rozwoju duchowego, społecznego, intelektualnego i fizycznego. Zuchy – podczas zajęć organizowanych na zbiórkach- mają okazję do rozwijania nie tylko swoich umiejętności, ale także zainteresowań. Na nich poznają prawo zucha, zdobywają różne sprawności i przygotowują się do złożenia obietnicy zuchowej.

Zapowiada się kolejny ciekawy rok! Zuchy przez cały rok szkolny będą zwiedzać fantastyczne krainy, w których czekają ich niespodzianki, przyjemności, gry i zabawy, majsterki i radość tworzenia.

We wrześniu będą poznawać zasady zdobywania sprawności, przypomną sobie piosenkę zuchową, okrzyk gromady, ustalą kodeks zachowania, wybiorą szóstkowych i nadadzą nazwę swoim szóstkom, udadzą się na zwiad i będą tworzyć krainę Marzeń, o której też wszystkim opowiedzą.

W październiku zuchy wybiorą się do Krainy Magii i Czarów, gdzie spotkają się z czarodziejem i wróżką, obejrzą pokaz sztuczek magicznych i sami nauczą się czarować, udadzą się na zwiad w poszukiwaniu czarodziejskiej różdżki, wezmą udział w sabacie czarownic i balu na miotłach, zagrają w quidditcha, a wszystko to po zaopatrzeniu się w czarodziejską różdżkę i miotłę.

W listopadzie zuchy udadzą się do Krainy Ciszy, Zadumy i Pamięci, w której będą na pobliskim cmentarzu palić znicze na grobach tych, którzy odeszli, szczególnie na grobach, o których inni zapomnieli, także pomagać starszym ludziom w przygotowaniu grobów na święto.

W grudniu zuchy powędrują do Krainy Świętego Mikołaja, w której będą poznawać tradycje świąteczne oraz będą nieść do ludzi mieszkających w okolicy- Światełko Betlejemskie.

W styczniu czeka wszystkich podróż do Krainy Wiecznych Śniegów, gdzie zuchy poznają uroki zimy, stoczą bitwę na śnieżki (o ile pogoda na to pozwoli) i rozegrają turniej sportów zimowych.

W lutym przeniosą się do Krainy Tańca i Muzyki, w której zuchy usłyszą brzmienie instrumentów perkusyjnych i obejrzą pokaz różnych tańców, a niektórych nawet się nauczą.

W marcu zuchy wybiorą się do Krainy Faraonów i będą poznawać kulturę starożytnego Egiptu, zbudują świątynię Abu Simbel i piramidę Cheopsa, nauczą się odczytywać i pisać hieroglifami, wyruszą karawaną na pustynię, staną się Beduinami i wezmą udział w konkursie o Egipcie.

W kwietniu czeka na zuchy Kraina Zielonych Drzew, w której będzie bardzo zielono i ciekawie. Zuchy wybiorą się z ekspedycją przyrodniczą do lasu, będą prowadzić obserwację przyrody, udadzą się na zwiad w poszukiwaniu miejsc zaniedbanych i wymagających opieki.

W maju zuchy odwiedzą ostatnią Krainę Radości-Polskę. Poznają legendę początków państwa polskiego, będą uczestnikami chrztu Polski i świadkami koronacji Bolesława Chrobrego, nauczą się hymnu polskiego i wezmą udział w konkursie wiedzy o Polsce.

W czerwcu zuchy będą gawędzić przy ognisku, wspominając odwiedzone krainy.

Czuwaj!