Projekcja filmu

8  lutego uczniowie klas starszych zgromadzeni na sali gimnastycznej, która w tym dniu zmieniła się w salę kinową, obejrzeli wzruszający film pt. "KORCZAK" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Wrzesień 1939. Korczak, w mundurze Wojska Polskiego pełni służbę na ulicach Warszawy. Przez wychowanka Heńka namawiany jest do zdjęcia munduru, aby nie rzucać się Niemcom w oczy, ale stanowczo odmawia. Powstaje getto. Sierociniec przenoszony jest na jego teren. W czasie ewakuacji ginie wóz z kartoflami. Korczak idzie z interwencją na gestapo. Zostaje aresztowany. Tak wyglądały pierwsze sceny filmu.

Rolę tytułową idealnie odegrał Wojciech Pszoniak. W mistrzowski sposób ukazał, jakie uczucia kierowały w tamtym czasie kochającym dzieci doktorem i właścicielem sierocińca. Uczniowie mogli odnieść wrażenie, że to sam "Stary Doktor" pojawiał się na ekranie.

Reżyser oddał w swoim dziele wielkość człowieczeństwa Janusza Korczaka. Udało mu się to z całą pewnością. Dzięki scenariuszowi Agnieszki Holland, która pisząc go opierała się na dziennikach, listach i relacjach przyjaciół doktora, w filmie zawartych jest wiele szczegółów i wydarzeń ostatnich kilku miesięcy życia bohatera.

Była to niezwykła lekcja dla wszystkich uczniów i nauczycieli.