Wycieczka do Warszawy

W dniach 26-28 września uczniowie klas szóstych i grupa uczniów z klasy piątej udali się na wycieczkę do Warszawy.

Pierwszym punktem naszej wyprawy był Pałac Nauki i Kultury i wyjazd na taras widokowy (XXX-tka), któremu towaryszy wystawa edukacyjna  "Człowiek - Ewolucja niezwykła".

Potem udaliśmy się do Sanktuarium Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, a następnie zobaczyliśmy zabytkową nekropolię Warszawy - Cmentarz Powązkowski. Wśród ok. 1 miliona osób, pochowanych jest bardzo wielu znanych i zasłużonych Polaków i Polek m.in.żołnierze powstań narodowych, poeci, uczeni, artyści, sportowcy.

Zmęczeni, ale i pełni wrażeń udaliśmy się do Hotelu pod Kasztanami. Po smacznej kolacji szybko odzyskaliśmy utracone siły. Zasnąć w nowym miejscu wśród kolegów i koleżanek, to nie lada wyczyn ... ale udało się Wink .

We wtorek pobudka o 7, śniadanie i ruszamy na podbój stolicy. Autokarem dojechaliśmy pod Pałac Prezydencki, a stamtąd do Sejmu, gdzie zobaczyliśmy: Salę Posiedzeń Sejmu, hall główny, Salę Kolumnową, „korytarz marszałkowski” oraz Salę Posiedzeń Senatu. Kolejnym punktem wycieczki był zespół pałacowo-parkowy, czyli Łazienki Królewskie, założone z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spacerując licznymi alejkami mogliśmy zobaczyć m.in. Starą Pomarańczarnię, Wodozbiór oraz najbardziej znany na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Po tak dużej dawce informacji przyszedł czas na niecierpliwie wyczekiwany zakup pamiątek.

Czasu mieliśmy niewiele, bo już o godzinie 15 staliśmy przed budynkiem Centrum Nauki Kopernik, jednym z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z codziennością. Trzy godziny nauki przez zabawę, wiele doświadczeń,Teatr Robotyczny - tego nie da się zapomnieć Smile.

Ostatni dzień wycieczki rozpoczynamy wizytą w niezwykłym miejscu jakim jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Była to wzruszająca lekcja historii ... lekcja patriotyzmu. Mottem całej ekspozycji są słowa zamieszczone u wejścia do Muzeum, a wypowiedziane przez Delegata Rządu na Kraj - Jana Stanisława Jankowskiego "Sobola" -  „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać".  Z Warszawą żegnaliśmy się zwiedzając Stare Miasto.

Przez cały czas trwania wycieczki towarzyszyła nam piękna pogoda i dobre humory. Szkoda, że tak szybko musieliśmy wracać do szkolnej rzeczywistości Cool