DZIEŃ KULTURY I JĘZYKA WŁOSKIEGO 2019

Dnia 13 czerwca (czwartek) w Naszej Szkole odbył się „Dzień kultury
 i języka włoskiego”. Uczniowie z grup włoskich, razem z nauczycielką języka włoskiego,  P. Patrycją Gryzełko przygotowali program artystyczny. Pod opieką Pań:  Jolanty Kurek oraz Doroty Walinowskiej sala 9s zamieniła się w klimatyczną, włoską kawiarenkę, w której można było spróbować tradycyjnych dań kuchni włoskiej, przygotowanych przez uczniów
 i Rodziców.

Tego dnia odwiedzili nas także goście spoza Naszej Szkoły. Na „Dzień kultury włoskiej” przybył Dyrektor Instytutu Włoskiego w Krakowie, Pan Ugo Rufino oraz Nauczycielka z I LO. im. Bartłomieja Nowodworskiego- Pani Damiana Sójka. Nasza szkoła rozpoczęła ważną współpracę z Włoskim Instytutem w Krakowie, otrzymaliśmy zaproszenie do Instytutu, z którego na pewno skorzystamy w przyszłym roku szkolnym.
            W czasie programu artystycznego miał miejsce drużynowy Quiz wiedzy o Włoszech. Młodzież z różnych klas miała za zadanie odpowiedzieć na pytania z historii, geografii, filmu, muzyki, literatury i kuchni włoskiej. W Jury Quizu zasiedli: P. Dyrektor -Jadwiga Ptasznik,
P. Wicedyrektor - Elżbieta Sadowska, P. Dyrektor Instytutu Włoskiego oraz P. Damiana Sójka z I LO. w Krakowie.  Bezkonkurencyjna okazała się drużyna z klasy 3A gimnazjum,
w składzie: Oliwia Piecząka, Jakub Pietras i Matylda Styczeń. Drugie miejsce zajęły dziewczyny z 3E: Julia Weinar, Justyna Szczurek i Julia Frankowska. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą o Włoszech i zaangażowaniem, a poziom był bardzo wyrównany.

Podczas „Dnia włoskiego” rozstrzygnęliśmy także konkurs na najlepszy plakat o Włoszech:

I miejsce: Julia Talaga z kl. 3C
II miejsce: Wiktoria Moskalewicz z klasy 8B
III miejsce: Oliwia Piecząka z klasy 3A

Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

Uczniowie przygotowali także bardzo interesujące prezentacje: o włoskiej piłce nożnej (Filip Ciemięga z kl. 3D), o ciekawostkach na temat Włochów (Renata i Wiktoria z 3E) oraz włoskiej kuchni (Wiktoria Madej z kl. 3E). Jakub Sroka z klasy 3D zagrał także na flecie fragment „Czterech Pór Roku” Antonio Vivaldiego, a Julia Weinar z kl. 3E pięknie odczytała wiersz Wisławy Szymborskiej we włoskim tłumaczeniu.

Były także zdjęcia z wymiany- polsko włoskiej, wspólne karaoke, śpiewanie włoskich hitów. Chociaż wszystkim doskwierał upał , można było porozmawiać, zjeść coś pysznego we włoskiej kawiarence i cieszyć się prawdziwie włoską atmosferą! Ciao! Do zobaczenia za rok!