WYWIAD BARTŁOMIEJ MARSZAŁEK

Wywiad  Dziadkiem Januszem Marszałkiem przeprowadził Bartłomiej Marszałek

Ja : Jak wyglądało życie za czasów PRL -u ?

Dziadziuś : Porównując życie w  PRL-u  a obecnymi czasami widać bardzo dużą różnicę. W PRL-u gospodarka była sterowana centralnie tzn. PZPR ( Polska Zjednoczona Partia Robotnicza) jako tzn. „ siła przewodnia”  chciała kierować życiem każdego obywatela. Nie było bezrobocia, ale zarobki wystarczały tylko do zaspokojenia podstawowych potrzeb, a czasami nawet nie.

Ja : Jak wyglądało życie ucznia ?

Dz.: „Tydzień szkolny” trwał 6 dni od poniedziałku do soboty. Uczniowie byli zmuszani do uczestniczenia w tzw. ”czynach społecznych” czyli np. sadzeniu drzew,  pracach  rolniczych w PGR ( Państwowe Gospodarstwa Rolne). Odbywały  się one  w niedziele. W rzeczywistości miały na celu ograniczenie wolności i walkę z Kościołem. Obowiązkowy był także udział w pochodach 1 majowych.

Ja : Co można było kupić w sklepach ?

DZ.: Towary w sklepach były wyłącznie polskie lub sowieckie. Było ich bardzo mało i nie starczały dla wszystkich. Po każdy produkt trzeba było stać w bardzo długich kolejkach. Towary  były reglamentowane, czyli można było kupić ograniczoną ich ilość, potem były także kartki : na mięso, na cukier, na słodycze, na buty….itp

Ja : Podsumowując : jak jednym zdaniem ocenisz PRL ?

Dz.: Polska Rzeczpospolita Ludowa nie była to  ani Polska, ani Rzeczpospolita, ani Ludowa. Była od początku jednym, wielkim kłamstwem, w którym musieliśmy żyć.