Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3284470
    • Do końca roku: 233 dni
    • Do wakacji: 40 dni

WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2018/19

Zaczął się nowy rok szkolny, więc i gromada zuchowa Leśne Ludki zaczęła swoją działalność. Należy do niej 18 uczniów z klas 1-3. Nasza gromada jest podzielona na 3 szóstki: Elfy, Skrzaty i Trole. W tym roku gromadę prowadzą drużynowe Barbara Studzińska i Joanna Grodowska. Zbiórki odbywają się 2 razy w miesiącu, we wtorki o godz. 13.20 – 15.00. Wyjątkiem są zbiórki okolicznościowe organizowane w plenerze, np. wyjście na cmentarz z okazji Wszystkich Świętych, przekazywanie Światełka Betlejemskiego, itp... Gromada współpracuje z drużyną Harcerską ZHP i biblioteką publiczną w Węgrzcach Wielkich oraz zaprasza do zabawy niezrzeszonych uczniów.

Zbiórki są dla zuchów formą spędzania wolnego czasu po zajęciach lekcyjnych, a także okazją do rozwoju duchowego, społecznego, intelektualnego i fizycznego. Zuchy – podczas zajęć organizowanych na zbiórkach- mają okazję do rozwijania nie tylko swoich umiejętności, ale także zainteresowań. Na nich poznają prawo zucha, zdobywają różne sprawności i przygotowują się do złożenia obietnicy zuchowej.

Zapowiada się kolejny ciekawy rok! Zuchy wyruszą w daleką podróż kulturoznawczą. Będą zwiedzać ciekawe miejsca w kraju i na świecie, w których czekają ich niespodzianki, przyjemności, gry i zabawy, majsterki i radość tworzenia.

We wrześniu będą poznawać zasady zdobywania sprawności, przypomną sobie piosenkę zuchową, okrzyk gromady, ustalą kodeks zachowania, wybiorą szóstkowych. Będą się poznawać i wezmą udział w akcji „Odblaskowa szkoła”, która ma na celu przypomnienie mieszkańcom naszej miejscowości o zachowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto zbudują najnowszej generacji Teleport, który w magiczny sposób teleportuje ich - po naciśnięciu guzika - w każde miejsce na Ziemi i w Kosmosie.

            W październiku zuchy wybiorą się w podróż po Polsce. Będą poznawać różne polskie miasta i krainy, legendy z nimi związane, stroje regionalne, gwarę, piosenki, zwyczaje i obrzędy. Zuchy stoczą walkę poznańskich koziołków, wezmą udział w obradach sejmowych, polowaniu na rekiny, popłyną łódką po morzu i Wisłą do Krakowa, przechytrzą smoka Wawelskiego i będą uczestniczyły w tropieniu Janosika i jego bandy. Na koniec zdobędą sprawność Podróżnika.

            W listopadzie zuchy wezmą udział w wyprawie rozpoznawczej „niewidzialnej ręki” i udadzą się do „Miejsca ciszy, zadumy i pamięci”, w której będą na pobliskim cmentarzu pomagać starszym ludziom w przygotowaniu grobów na święto i palić znicze na grobach tych, którzy odeszli, szczególnie na grobach, o których inni zapomnieli. Czeka ich też wizyta na imieninach u Andrzeja, gdzie dowiedzą się od Wróżki czegoś o sobie i o swojej przyszłości.

            W grudniu zuchy powędrują do Świętego Mikołaja, gdzie będą mu pomagały przygotować upominki dla innych. Poznają też różne tradycje świąteczne oraz będą nieść Światełko Betlejemskie do mieszkańców Węgrzc Wielkich.

            W styczniu i lutym zuchy udadzą się w podróż do Eskimosów, gdzie będą prowadzić obserwacje meteorologiczne, poznawać eskimoskie zabawy, stoczą bitwę na śnieżki (o ile pogoda na to pozwoli), wezmą udział w konkursie na najładniejszą rzeźbę, będą tropić po śladzie grubego zwierza, zbudują igloo i rozegrają turniej sprawności eskimoskich.

            W marcu zuchy wybiorą się z wizytą do Greków, by poznać starożytną Grecję, świat bogów, mity greckie, teatr, krajobrazy, niektóre tradycje i obrzędy, stroje starożytnych Greków, zabytki. Będą szukać góry Olimp, uczyć się tańca Greka Zorby i wykonają maski greckie do przedstawienia.

            W kwietniu zuchy będą z wizytą u Indian, gdzie poznają niektóre wierzenia, tradycje i zwyczaje, sposób budowania tipi oraz zabawy indiańskie. Będą też uczestniczyć w uroczystym nadaniu indiańskich imion, tropić inne plemiona, polować na bizona i rzucać lassem. Nauczą się tajnych znaków i mowy migowej oraz wykonają łapacze snów i amulety. Zdobędą sprawność Indianina.

            W maju zuchy wezmą udział w grze miejskiej „Opowieści królewskiego Błazna” w Niepołomicach. Ponadto będą przebywać na dworze królewskim, by poznać etykietę dworską, stroje szlacheckie, herby i taniec. Rycerze stoczą turniej rycerski, a damy dworu będą ich dopingować. Otrzymają tytuł szlachcica i szlachcianki oraz wykonają swój herb rodowy.

            W czerwcu zuchy zdobędą Dziki Zachód, pomogą szeryfowi w ujęciu rabusia i w sporządzeniu listu gończego za rewolwerowcem, będą polować na mustangi. Na końcu powspominają swoje wszystkie podróże.

Czuwaj!