Zaproszenie na wycieczkę - Jubileusz Klasztoru w Staniątkach

Jubileusz 800-lecia Opactwa w Staniątkach

W Opactwie Mniszek Benedyktynek w Staniątkach cały rok 2016 trwają uroczyste obchody Jubileuszu 800-lecia, główne uroczystości odbyły się w niedzielę 18 września.

W pobliskich Staniątkach istnieje już od 800 lat Zakon Sióstr Benedyktynek. Był to pierwszy taki zakon na ziemiach polskich. Założony z fundacji Klemensa z Ruszczy, doradcy Bolesława Wstydliwego dla jedynej córki Wizenny, która została pierwszą ksienią klasztoru. Przez osiem wieków klasztor był świadkiem historii Polski. Wszystkie wojny odbiły swój rys w jego życiu. Opactwo jest obecnie skarbnicą wielu dzieł sztuki. Odsyłam do literatury na ten temat oraz zapraszam na wycieczkę rowerową do Staniątek połączoną ze zwiedzaniem kościoła i wystawy, na której znajduje się między innymi księga rękopiśmienna z pięknymi iluminacjami.

Zapisy na wycieczkę u p. H. Antosz w bibliotece szkolnej oraz p. L. Ryczan