WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI KLASY IVC

W dniu 23 listopada uczniowie klasy czwartej "c" zwiedzali trasę górniczą w kopalni soli w Wieliczce. Dzieci ubrane w robocze kombinezony, wyposażone w górnicze latarki, kaski i pochłaniacze dymu (na wypadek pożaru) miały okazję choć trochę poznać pracę dawnego górnika solnego. Do zadań małych górników należało orientowanie się według mapy, badanie zasolenia wody, łupanie kamieni solnych, a panie nauczycielki piłowały drewnianą belkę ręczną piłą.

Dreszczyk emocji zapewniło już samo pokonywanie mrocznych korytarzy oświetlanych wyłącznie ledowymi latarkami czy też schodzenie po wąskiej drabinie. W pewnym momencie rozległ się głośny wybuch i podłoga zatrzęsła się pod naszymi stopami. Była to symulacja wysadzania solnej skały dynamitem, ale o tym dowiedzieliśmy się dopiero później.

Na zakończenie zwiedzania wszystkie dzieci dostały certyfikat potwierdzający zdobycie górniczych szlifow.

Za pomoc w zorganizowaniu wycieczki serdecznie dziękujemy panu Mariuszowi Hoffmanowi.