Programy profilaktyczne w naszej szkole

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć zgodnie z tą zasadą realizowane są w naszej szkole elementy  programów  profilaktycznych .  Celem ich  jest taki wpływ na dziecko, aby radziło sobie lepiej, bez nadmiernego napięcia z rozwiązywaniem problemów, aby rozumiało siebie, umiało współżyć z innymi i potrafiło znajdować w samym sobie oparcie w trudnych sytuacjach.

Program „ Spójrz inaczej”- aktywnymi metodami, przez zabawę,  dzieci trenują zachowania potrzebne do prawidłowego funkcjonowania w grupie. Program kładzie nacisk na kształtowanie osobowości dziecka i wspieranie jego rozwoju, wyposaża w wiedzę na temat środków uzależniających, uczy rozwiązywania konfliktów,uczy umiejętności życiowych, zachowań prospołecznych oraz oferuje aktywne formy spędzania wolnego czasu.

W programie „ Magiczne kryształy” dzieci poznają zasady odpowiedzialnego korzystania z mediów. Program może zadziałać profilaktycznie , czyli zapobiec uzależnieniu od mediów oraz daje możliwości poznania sposobów uchronienia przed skutkami nadmiernego z nich korzystania.

Kontynuowany będzie program „Dzieci w sieci” poruszający problem odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z internetu.

W ramach profilaktyki palenia papierosów zajęcia dla klas IV-VI „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Uczniowie obok wiedzy dotyczącej wpływu używek na organizm człowieka, mogą posiąść wiedzę na temat asertywności, podnoszenia własnej wartości, umiejętności podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Program pozwala trenować rozwiązywanie konfliktów i uczy pozytywnego myślenia.

Programy „Nie pal przy mnie proszę” oraz „Czyste powietrze wokół nas” porusza także tematu unikania palenia papierosów i jest adresowany do dzieci młodszych.

We wszystkich klasach szczególną uwagę zwracamy na zasady dobrego wychowania realizując program „Zacznijmy od dzień dobry” – z naciskiem na wzajemną życzliwość.

Prosimy, by rodzice rozmawiali z dziećmi na temat tego, co ich spotyka w szkole

i informowali wychowawców o każdym niepokojącym ich sygnale.