„Nie ma dzieci, są ludzie” Janusz Korczak

W 2014 roku przypada 25 rocznica przyjęcia Międzynarodowej Konwencji ONZ o prawach dziecka, która jest najważniejszym dokumentem poświęconym prawom i wolnościom dziecka.

Konwencja określająca Konstytucję Praw Dziecka została przyjęta 20 listopada 1989r. przez Zgromadzenie ONZ.  Ratyfikowały ją 193 państwa . Powstanie i przyjęcie Konwencji można uznać za najważniejszą polską inicjatywę międzynarodową na polu ochrony praw dziecka.

Historia dokumentu sięga 1978r., kiedy Polska zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka i złożyła projekt opracowany przez polskich pracowników. Inspiracją dla twórców projektu była koncepcja wychowawcza Janusza Korczaka, który po raz pierwszy zainicjował podmiotowe traktowanie dziecka.