Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3266865
    • Do końca roku: 246 dni
    • Do wakacji: 53 dni

Zapraszam do biblioteki szkolnej na wystawę poświęconą 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej pt. "Szlakiem Legionów Piłsudskiego w Małopolsce."

W 1914 roku Małopolska stała się areną zmagań wojennych na froncie wschodnim.

Utworzone przez Józefa Piłsudskiego Legiony Polskie wyruszyły z Oleandrów 6 sierpnia w kierunku Kielc. W Michałowicach przekroczyły granicę zaborów.

Jednak na początku września podjęto decyzję o powrocie do Galicji. Legiony przeprawiły się przez Wisłę w Szczucinie (przez most) oraz w Opatowcu do Ujścia Jezuickiego (promem) - w miejscu, gdzie Dunajec wpada do Wisły. W tamtych okolicach trwały walki we wrześniu 1914r.

Listopad i grudzień to czas kiedy front rosyjski przesunął się w okolice Krakowa- od północy do Wolbromia i Słomnik, od wschodu w okolice Wieliczki.

Kraków był dobrze ufortyfikowaną Twierdzą.

W północnej części Małopolski w dniach 16-19 listopada stoczono bitwę pod Krzywopłotami - została zatrzymana ofensywa na zachód.

6 grudnia załoga Twierdzy Kraków odparła Rosjan na Wzgórzu Kaim (okolice Wieliczki i Bieżanowa) Stoi tam pomnik poświęcony walkom.

Następnie Rosjanie przenieśli swój sztab do Staniątek. Od walk ucierpiał klasztor Benedyktynek  ( do dziś są w murach kościoła pociski z tamtego okresu).

Walki stoczone na południe od Krakowa( 2-12 grudnia)- pod Łapanowem i Limanową zatrzymały ofensywę rosyjską w Galicji.

22-25 grudnia ( w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia) w walkach pod Łowczówkiem armia rosyjska została wyparta pod Gorlice. Rozbudował się front Tarnów- Gorlice.

Bitwa pod Gorlicami (2-5 maj 1915r.) doprowadziła do przełamania frontu wschodniego  w Europie.

W 1918r Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość.