NARODOWE CZYTANIE

Dwa lata temu narodowe czytanie zainaugurował "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W zeszłym roku w całej Polsce czytano utwory Aleksandra Fredry. W tym roku 6 września prezydent RP Bronisław Komorowski zaprosił do czytania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Jest to cykl 3 powieści historycznych, których akcja toczy się w XVII wieku, kiedy Rzeczpospolita toczyła wiele wojen m.in. ze Szwecją, Turkami, Tatarami. Trylogia składa się z następujących tytułów:

"Ogniem i mieczem", "Potop", "Pan Wołodyjowski".

"Trylogia" pisana " ku pokrzepieniu serc" w XIX wieku, kiedy Polska była pod zaborami była wyrazem naszych narodowych tęsknot i marzeń. Była kroniką militarnych oraz duchowych zwycięstw. "Trylogia", która zyskała miano" epopei narodowej" kształtowała całe pokolenia Polaków, zachwycała ,prowokowała do dyskusji. Na bogatym tle historycznym zostały ukazane barwne przygody polskich rycerzy, ich miłości ,porwania, pościgi i oczywiście służba ojczyźnie.

W czasach niewoli była to ważna lekcja historii i patriotyzmu. Bohaterów cechowała odwaga, poświęcenie, honor. Dobro Rzeczpospolitej stawiali wyżej osobistego szczęścia.

Dodać należy, że autor Henryk Sienkiewicz otrzymał literacką Nagrodę Nobla, lecz za inny utwór "Qvo Vadis" opisujący tematykę prześladowań pierwszych chrześcijan w Rzymie.

W naszej szkole przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji czytania.

Biblioteka szkolna zorganizowała wspólne czytanie fragmentów powieści na sali gimnastycznej.

Do czytania zaprosiliśmy pana Rafała Bochenka - absolwenta naszej szkoły, obecnie radnego gminy Wieliczka i prezentera TVP Kraków.