Tydzień Zdrowia Psychicznego 16-20.10.2023 r.

Październik to miesiąc, w którym skupiamy się na zdrowiu psychicznym. To niezwykle ważna część naszego życia, którą często zaniedbujemy.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest w dniu 10 października każdego roku. W naszej Szkole główne działania będą realizowane w dniach 16 - 20.10. 2023 r. Uczniowie wówczas będą mieli okazję wziąć udział w lekcjach poświęconych tematyce zdrowia psychicznego. Młodsi uczniowie odprężą się podczas zajęć relaksacyjnych i będą mieli okazję wrzucić kilka pomysłów i dobrych myśli do Plecaka Dobrego Nastroju. Dla uczniów na korytarzach szkolnych oprócz plakatów informacyjnych przygotowane zostaną zbiory pozytywnych myśli, którymi będą mogli się częstować. Mamy nadzieję, że pozytywne sentencje wzbudzą uśmiech na twarzach wielu osób oraz poprawią nastrój społeczności szkolnej. Tygodniowi Zdrowia Psychicznego towarzyszyć będzie również gazetka informacyjna na temat profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wiadomości wraz z numerami telefonów zaufania, gdzie osoby potrzebujące wsparcia mogą szukać pomocy.

A co to w ogóle jest zdrowie psychiczne?

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)  „zdrowie psychiczne to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”.

Nasze zdrowie psychiczne dotyczy zatem emocji, myśli i zachowań. To, jak się czujemy wewnątrz siebie, ma ogromny wpływ na naszą jakość życia. Dobrze zadbać o zdrowie psychiczne tak samo, jak o zdrowie fizyczne.

Oto kilka prostych sposobów, by zadbać o swoją kondycję psychiczną i poprawić samopoczucie:

• zadbaj o odpoczynek i wystarczającą ilość snu,
  • dbaj o kontakt z naturą,
  • zadbaj o aktywność fizyczną
  • znajdź swoje pasje, czynności, które Cię pozytywnie angażują i dają Ci radość, satysfakcję,
  • planuj drobne przyjemności, pozwól sobie na spontaniczną radość i zabawę,
  • dbaj o pozytywne relacje z ludźmi, otaczaj się osobami, które wzbudzają pozytywne emocje i Cię wspierają,
  • akceptuj swoje myśli i emocje, daj sobie pozwolenie na odczuwanie różnych emocji (nie tylko tych pozytywnych),
  • dziel się swoimi emocjami, myślami z innymi, bo to pozwala zmniejszyć napięcie emocjonalne,
  • naucz się radzenia sobie ze stresem,
  • naucz się prosić o pomoc, także psychologiczną, kiedy czujesz, że samemu ciężko Ci uporać się z trudną dla Ciebie sytuacją.