Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3263685
    • Do końca roku: 247 dni
    • Do wakacji: 54 dni

WSPOMNIENIA Z WYMIANY POLSKO-WŁOSKIEJ 2023

Uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w wymianie polsko - włoskiej ze Szkołą Istituto GIRARDI z miejscowości Cittadella. Był to czas  zdobywania doświadczeń, poznawania nowych osób oraz włoskiej kultury. Zapraszamy do przeczytania o tym, co się działo…

Pierwszym etapem wymiany była wizyta uczniów włoskich w Naszej Szkole. Po przywitaniu gości oraz oprowadzeniu ich po placówce, odbyły się warsztaty w języku włoskim oraz angielskim. Otworzyło je przemówienie P. Dyrektor – Jadwigi Ptasznik, która w bardzo ciepłych słowach wyraziła zadowolenie z możliwości  kontynuacji projektu wymiany międzynarodowej. Uczniowie Naszej Szkoły, pod opieką Pań: Bożeny Sendor-Lis, Patrycji Gryzełko oraz Eweliny Chojnackiej przygotowali dekoracje
w postaci plakatów o Włoszech oraz  prezentacje w języku włoskim i angielskim. Była nawet wspólna nauka polskich słówek, opowieści o krakowskich zabytkach, polskim szkolnictwie, tradycjach i kulturze, a na koniec wspólny taniec – „belgijka”. Po warsztatach uczniowie polscy i włoscy mieli chwilę na wspólne rozmowy. Po czasie spędzonym na korespondencji mailowej wreszcie mogli zobaczyć się „ na żywo” i lepiej poznać.

Kolejne dni minęły naszym gościom na zwiedzaniu. Włoska młodzież mogła zachwycić się pięknem historycznych miejsc, których w Krakowie nie brakuje. Wawel, Rynek Główny, Kazimierz, Kościół Mariacki, Barbakan – to tylko niektóre z zabytków, które zobaczyli Włosi. Spacery po Krakowie bardzo przypadły im do gustu, podobnie jak polska kuchnia i wypieki. W ramach projektu historycznego młodzież włoska odwiedziła także Muzeum Auschwitz - Birkenau. Było to trudne, ale bardzo wartościowe doświadczenie i ważna lekcja historii. Następnie, przyszedł czas na Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Uczniowie włoscy mogli dowiedzieć się czegoś więcej o sławnym papieżu - Polaku i zwiedzić cały obiekt. Zachwyt wśród włoskich gości wzbudziła, bez wątpienia, Kopalnia Soli w Wieliczce, po której oprowadził ich Pan Marek Strojny – na co dzień nauczyciel geografii w Naszej Szkole. Włosi nazwali „Solne miasto” wyjątkowym i magicznym miejscem. Na koniec, miały miejsce rozgrywki sportowe, w czasie których polscy uczniowie rywalizowali z włoskimi w kilku dyscyplinach sportowych. Emocjom nie było końca!

Bardzo ważnym punktem programu naszej wymiany było przywitanie Włochów w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka. Pan Burmistrz – Artur Kozioł wraz z pozostałymi pracownikami opowiedzieli  młodzieży włoskiej o funkcjonowaniu urzędu oraz działaniach, które mają miejsce w gminie, w tym o sesjach Młodzieżowej Rady Miejskiej. To wydarzenie spotkało się z dużą aprobatą ze strony włoskiej.  

Polskie rodziny oraz opiekunowie wymiany: P. Patrycja Gryzełko, Bożena Sendor- Lis, Dorota Kołek
 i Ewelina Chojnacka, z Panią Wicedyrektor Elżbietą Sadowską na czele, która od początku wspiera organizację tego projektu, codziennie dokładali wszelkich starań, aby włoska młodzież dobrze czuła się
w Polsce i mogła jak najlepiej poznać kulturę naszego kraju. Włosi wrócili do siebie bardzo zadowoleni
i oczekiwali z niecierpliwością na przyjazd swoich polskich kolegów i koleżanek.

 

Wreszcie nadszedł czas na rewizytę. Nasi uczniowie rozpoczęli swój pobyt w słonecznej Italii od oficjalnego powitania w głównej auli Istituto GIRARDI w miejscowości Cittadella. Spotkanie zostało zainaugurowane przez Pana Dyrektora – Carlo Marzolo, który opowiedział nam o historii i misji szkoły. Następnie rozpoczęły się warsztaty oraz koncert, po którym Polscy uczniowie wraz z Opiekunami udali się do siedziby Urzędu Miasta Cittadella. Pan Burmistrz rozmawiał z uczniami na temat doświadczeń, dotyczących wymiany międzynarodowej oraz odpowiadał na zadawane przez nich pytania. Dyskusja przebiegła w miłej atmosferze, a spotkanie zostało uwiecznione na wspólnym zdjęciu na tle murów Cytadeli. Strona włoska przygotowała dla swoich gości bardzo bogaty program zwiedzania. Pierwszego dnia nasi uczniowie przyjechali do Wenecji, a raczej przypłynęli promem. Piękna, słoneczna pogoda i błękitne morze - wrażenia z rejsu były niezapomniane. Następnie zostali podzieleni na mniejsze grupy, w których spacerowali ulicami miasta, oglądając najważniejsze zabytki. Zobaczyli Plac św. Marka, Pałac Dożów, Ponte Rialto, Canale Grande, Ponte dei Sospiri (Most Westchnień) oraz mogli podziwiać widok na malowniczą, wenecką lagunę. Do włoskich rodzin nasi uczniowie wrócili późnym wieczorem, po długim i intensywnym dniu.

Następnie uczniowie polscy odwiedzili Bassano Del Grappa – piękne miasteczko, położone nad rzeką Piave, z charakterystycznym mostem. Dowiedzieli się tam, że słynie ono głównie z winnic i produkcji włoskiej grappy. Równie interesujący dzień spędzili w Padwie, gdzie można było zobaczyć Bazylikę św. Antoniego, słynną kawiarnię – Caffe’ Pedrocchi, działającą od 1831 roku oraz przespacerować się po placu – Piazza delle Erbe. Werona zachwyciła wszystkich monumentalną Areną oraz urokliwym domem Romea i Julii.  Był także czas, by zobaczyć Lazise – niewielkie miasteczko, jedno z najpiękniejszych, położonych nad jeziorem Garda. Tam można było odpocząć w promieniach słońca i przejść się promenadą. Ostatni dzień upłynął polskim uczniom na aktywnościach sportowych. Były rozgrywki w piłce nożnej i siatkówce. Po wręczeniu pucharów
i wspólnych zdjęciach, wszyscy udali się na ostatnią kolację we włoskich rodzinach. Nadszedł czas powrotu do Polski.

„Wszystko, co dobre, szybko się kończy” i również projekt wymiany dobiegł końca. Włosi wrócili do swojego kraju bardzo zadowoleni, z poczuciem, że jeszcze kiedyś chcieliby odwiedzić Polskę. Współpraca między polską i włoską stroną bardzo dobrze się ułożyła, a czas spędzony na wymianie był okresem nawiązywania nowych przyjaźni między uczniami, nauczycielami, a także rodzinami. Należy zaznaczyć, że jako jedna z nielicznych szkół podstawowych w województwie małopolskim mogliśmy zrealizować projekt wymiany polsko- włoskiej. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu szkolnych koordynatorów tej wymiany, ale także Urzędowi Miasta i Gminy Wieliczka, który po raz kolejny wsparł naszą inicjatywę.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.