Wycieczka klasy 6a, 6d i 4c do Zakopanego

W dniach 21-23 września 2022 roku klasy 6a, 6d i 4c wybrały się na trzydniową wycieczkę do Zakopanego.

W pierwszym dniu wycieczki, pomimo rzęsistego deszczu, udało nam się zwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z nowoczesną multimedialną ekspozycją przyrodniczą prezentującą poszczególne obszary oraz faunę i florę Tatr. Następnie spacerkiem, mijając kompleks skoczni narciarskich, z Wielką Krokwią na czele, udaliśmy się do kolejnego punktu naszej wycieczki czyli do Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego, w którym dzieci mogły na żywo zobaczyć zwierzęta zamieszkujące Tatrzański Park Narodowy. Po ciekawej prelekcji na temat lisów, ptaków drapieżnych i ochrony gatunków chętni mogli skorzystać z opcji karmienia owiec, kóz, jelenia i danieli. Nie lada atrakcją były również świstaki. Ostatnim punktem pierwszego dnia była integracyjne ognisko z kiełbaskami.

W drugim dniu wycieczki poczuliśmy się jak prawdziwi juhasi i  poznaliśmy tajniki produkcji najpopularniejszego podhalańskiego sera, czyli oscypka. W Muzeum Oscypka Baca zapoznał nas ze wszystkimi etapami jego produkcji zgodnie z tradycyjną recepturą, dowiedzieliśmy się skąd pasterze wzięli się pod Tatrami i nauczyliśmy rozróżniać się prawdziwego oscypka od gołki. Wszystko odbyło się w formie prezentacji z czynnym udziałem naszych uczniów. Następnie pod czujnym okiem Bacy chętni mogli samodzielnie zrobić swój własny serek. Kolejnym punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem tatrzańskim Doliną Strążyska aż do Polany Strążyskiej i wodospadu Siklawica. Po krótkiej przerwie u stóp Giewontu udaliśmy się do ostatniego już punktu naszej wycieczki, mianowicie na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, na którym spoczywają między innymi: Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński oraz rodzina Marusarzów. Z symbolicznych nagrobków zobaczyliśmy grób Macieja Berbeki, generała Mariusza Zaruskiego, założyciela TOPRu i krzyż upamiętniający etnografa Bronisława Piłsudskiego, brata marszałka Józefa Piłsudskiego. Po powrocie do ośrodka przyszedł czas na mały relaks w postaci dyskoteki, zabawa była przednia!

W ostatnim dniu naszego pobytu w Zakopanem nie mogło zabraknąć spaceru po Krupówkach. Podczas jego trwania dzieci miały możliwość zakupienia pamiątek dla najbliższych.