Andrzejki

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W Szkocji obchodzony 30 listopada dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.

Obecnie wróżby we wspólnym gronie traktujemy z przymrużeniem oka, przy czym bawią się nimi młodzież i dorośli.

Lanie wosku to chyba najpopularniejsza wróżba, jaka istnieje. Jest to nic innego jak lanie roztopionego  wosku ze świecy do miski z wodą (czasami przez klucz). Następnie czekamy, aż wosk zaschnie, a potem delikatnie wyjmujemy powstałą formę. Wystarczy zapalić lampę lub latarkę, i podnieść tak, aby znajdował się pomiędzy latarką a ścianą. Cień, a w zasadzie kształt cienia, który rzuca wosk, według naszej wyobraźni przybiera różne kształty. Wystarczy odgadnąć, co one znaczą.