Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3292822
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni

Ważne! Świat cyfrowy naszych dzieci.

Szanowni Państwo !

Niemal z dnia na dzień zostaliśmy zamknięci w domach i wszystko, co do tej pory robiliśmy w świecie realnym, przeniosło się do świata wirtualnego. Nie było czasu na mentalne przygotowania do takich okoliczności, więc istnieje większe ryzyko, że część z nas się zagubi i nie będzie potrafiła postawić granic rozsądnie – ani sobie, ani dzieciom. Starsze dzieci mogą najczęściej z nas wszystkich kompulsywnie sięgać po nowe technologie. Jednak jeśli chodzi o ogólny rozwój i zdrowie somatyczne, to  najbardziej ucierpią dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dla nich czas ekranowy powinien być naprawdę ograniczony do minimum.

Kiedy się stresujemy, albo się czegoś boimy  nasz organizm chce to przezwyciężyć i się przed tym bronić. Kiedy wcześniej (przed pandemią) dzieci odczuwały  stres, miały  więcej możliwości jego kanalizacji (ujścia). Mogły  się z kimś spotkać, wyjść, pobiegać, porozmawiać. Teraz tego nie ma i jedynym  wentylem staje się ciągłe łapanie za telefon.

Przede wszystkim warto uporządkować swoją przestrzeń i czas używania mediów cyfrowych. Powinniśmy jako rodzice dbać o to, by na 2 godziny przed zaśnięciem nie używać nowych technologii – i my, i dzieci.

Co więcej, powinniśmy dbać o to, by zapewnić sobie i dzieciom odpowiednią dawkę i jakość snu. W tym wypadku ważne jest usunięcie smartfonów z sypialni. Okazuje się, że myślenie o tym, co się dzieje w sieci jest aktywnością dla mózgu, która pochłania dość dużo energii i dlatego trudniej nam zasnąć bez smartfona przy sobie. Postarajmy się pilnować, aby telefony były na jakiś czas pozostawione w jednym miejscu. Przede wszystkim zwiększa to  fizyczny dystans od telefonu, co jest o tyle istotne, że kiedy nie mamy telefonu w kieszeni, nie sięgamy po niego bez sensu. Z kolei, gdy dzieci siedzą przed komputerem podczas nauki, nie powinny mieć przy sobie telefonów, a wszelkie strony czy aplikacje nie służące do nauki powinny być w komputerze pozamykane. To jest higiena nauki. Takie rozpraszanie uwagi na Facebooka i Instagrama, na przykład, gdy dziecko odrabia lekcje, nie tylko wywołuje problemy z koncentracją, ale też buduje zły nawyk ciągłego sięgania po telefon.

Pomocne w kształtowaniu higieny nauki jest wyłączenie dźwięków powiadomień.

Warto stworzyć świętą przestrzeń całkowicie wolną od ekranów. Pierwsze, co przychodzi na myśl to stół i jedzenie posiłków bez telefonów.

Jasno widzimy, że dzieci zaczynają nadużywać nowych technologii wówczas, kiedy jedynym dostępnym dla nich światem jest świat cyfrowy. Nudzi się? I już jest w sieci. Ma 10-15 minut wolnego? Zaczyna korzystać z Internetu.

Teraz wszyscy musimy być bardziej uważni i czujni, żeby złe nawyki korzystania z technologii się nie wykształciły i  nie utrwaliły.

 domowe zasady ekranowe

 

Filmik: https://youtu.be/jdF1oBMUUeQ

https://youtu.be/jdF1oBMUUeQ

https://rodzice.fdds.pl/wiedza/domowe-zasady-ekranowe%e2%80%af/

https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/