Święto Odzyskania Niepodległości

Święto Odzyskania Niepodległości dla każdego Polaka jest ważnym wydarzeniem. Z tej okazji z szacunkiem wspominamy tych, dzięki którym Polska po 123 latach nieistnienia na mapie świata, znów mogła na nią wrócić jako wolne, niepodległe państwo. My, uczniowie szkoły podstawowej, w dniu 12. listopada wspólnym śpiewem patriotycznych pieśni oddaliśmy hołd tym, którzy niejednokrotnie narażali życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju, mówić w języku ojczystym, uczyć się z polskich książek, bez zakłamania poznawać naszą historię. Krótki program przygotowany został przez nasz Samorząd Uczniowski. W kilku słowach nawiązano do obchodzonej właśnie 101 rocznicy odzyskania niepodległości. A później zaczęliśmy wspólne śpiewanie. Pomagała nam przygotowana przez SU prezentacja, dzięki której nie gubiliśmy tekstu. Czasem nieco gubiliśmy melodię. Z dużym zaangażowaniem śpiewali uczniowie klas czwartych i piątych. Starsi muszą jeszcze popracować nad … właściwą postawą w czasie takiego wspólnego świętowania.

Oryginalny sposób świętowania wybrały dwie klasy szóste: 6a oraz 6d, które wraz z wychowawcami wybrały się na wzgórze Kaim, na pograniczu Wieliczki i Krakowa. Wzgórze  to w dniu 6 grudnia 1914 roku stało się świadkiem zatrzymania oddziałów rosyjskich. Tam, oddając hołd bohaterskim żołnierzom, głośno odśpiewaliśmy pieśń „My, Pierwsza Brygada”. Dzięki naszej wędrówce nie tylko przypomnieliśmy sobie ważne dla nas- Polaków wydarzenia historyczne, ale poznaliśmy również naszą najbliższą okolicę. Niektórzy głośno wyrażali swoje zdziwienie i zaskoczenie widokiem miejsc, które widywali najczęściej z …. okien samochodów.

Dla obu grup- tej wędrującej i tej pozostającej w szkole był to niezwykły dzień . Bo świętować ważne momenty naszej narodowej historii można na różne sposoby. Najważniejszym jest, byśmy  pamiętali i naszą postawą oddawali hołd tym, którzy walczyli.