Mowa jako podstawa komunikacji.

Mowa jest jednym z najważniejszych aspektów rozwoju każdego człowieka. Jest właściwa tylko ludziom, a człowiek uczy się komunikowania poprzez obcowanie z innymi ludźmi, dlatego należy rozpatrywać ją jako zjawisko społeczne.

Czym jest mowa?

Mowa to zespół czynności, jakie przy udziale języka wykonuje człowiek poznając rzeczywistość i przekazując jej interpretację innym uczestnikom życia społecznego. Zatem mowa to pewne zachowanie społeczne. Mowa nie jest jednak umiejętnością wrodzoną. Dziecko uczy się mowy od otoczenia, to znaczy od osób, z którymi najczęściej przebywa. Tempo rozwoju mowy i jej jakość zależą od środowiska, które może wpływać korzystanie lub hamująco. Im większe kłopoty ma dziecko z mową, tym większe istnieje ryzyko pojawienia się w przyszłości niepowodzeń szkolnych i wycofania się dziecka z kontaktów interpersonalnych.

Rozwój mowy.

Rozwój mowy dziecka przebiega w stałej kolejności. Czas pojawiania się danych głosek w mowie jest stały, jednak mogą wystąpić różnice w rozwoju mowy. Jest to kwestia indywidualna, wynikająca z uwarunkowań genetycznych i społecznych.